טלויזיה/מגדר

הצעה לקריאה חתרנית בסוף "האגדה של קורה"

קורה מסיימת את הסדרה עם בת זוג. על פניו, מפתיע ונועז; אבל מבחינת התבנית התסריטאית/מיתית: הגיבור מציל את העולם וזוכה בבחורה> קורה מצילה את העולם וזוכה בבחורה. קורה היא הגיבור הסטנדרטי, הגברי כסתמי – על אף שהיא נערה. על פי מראה חיצוני: בת הזוג של קורה היא הדמות עם המראה הנשי הנחשק (ה"בחורה") המובהק ביותר בכל הסדרה (עור בהיר, איפור כחלק בלתי נפרד ממראה הדמות) על הקרב בסוף העונה השלישית אחד הכותבים התבטא שככה קורה אמורה להיראות לאורך כל הסדרה – בקרב היא מצוירת עם מבנה גוף שרירי בולט.

community_image_1421847732

עד כאן מאפיינים חיצוניים, אבל מעבר לכך: קורה היא דמות עוצמתית. היא האווטר. היא חזקה, חזקה כל כך שהיא יכולה לעצור את התותח הלא קונבנציונלי של קובירה וכו' וכו' (חזקה מדי, כמו בסוף כל עונה מלבד השלישית). ומה קורה לדמות החזקה הזו? היא לא נשארת סטרייטית. היא מסיימת בזוגיות עם אישה נשית, חזקה ועצמאית אמנם, אך ללא כוחות. לקראת הסוף בן זוגה לשעבר אומר לה שהוא יצעד אחריה לכל קרב, ושהוא תמיד יהיה מאחוריה. פירשו את זה כקבלה של אורח החיים שלה, אבל יש כאן יותר מזה: הם עוברים טרנספורמציה לחייל ומפקד. בנים שצופים בסדרה יכולים להזדהות עם קורה עד הסוף, כי קורה היא הגיבור הגברי המוכר, רק שלתפקיד ליהקו נערה. אילו קורה הייתה נשארת סטרייטית, נניח בזוגיות עם מאקו, באופן מפליא הסדרה הייתה מחדשת יותר – בנות היו זוכות לגיבורה חזקה יותר מבן הזוג שלה, להיררכיית עוצמות אחרת בזוגיות בין הגברי והנשי כארכטיפים.

הכותבים התבטאו שזה לא תוכנן (בניגוד לסדרה המקורית, כל עונה עמדה בפני עצמה) אלא התארע/ התברר תוך כדי הכתיבה. אפשר לראות בכך את חוזקת התבנית (של גיבור סטנדרטי) הכופה את עצמה על הכותב.

מאת יהל גמליאל

מחשבה אחת על “הצעה לקריאה חתרנית בסוף "האגדה של קורה"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s