אינטרנט/ישראלי/מוזיקה

סרטונים ל(לא) המונים – המדור שמנתח דברים ביוטיוב

 
"טייץ איילים", "חפש אותי באינסטוש" ו"כפרה" -חוסר המודעות החינני של סער "ראסטי" דווידוב.
***הערה חשובה לפני שמתחילים לקרוא – אולי ייקח לכם קצת זמן להתחבר לסרטונים. לא נורא, תנו להם את הזמן. לכמה מחברי הטובים ביותר  לקח קצת זמן עד שזה תפס אותם.

 maxresdefault (1)

סער "ראסטי" דווידוב, ראפר מחיפה, אוהב להתעסק בתופעות תרבות ישראליות מקומיות וקצת פחות מוכרות. ראסטי פרץ לחיי היוטיוב שלי כשפרסם את הסרטון הראשון שלו "טייץ איילים". הקליפ עוסק, כמו שהבנתם מן הסתם, באביזר אופנה שנפוץ בעיקר אצל פרחות, טייץ שמשובץ בציורי איילים. (קשה לפספס את זה כשהפזמון הוא "אני פרחה לובשת טייץ איילים"). לי לא זכורה תקופה שבה פריט האופנה הנידון היווה חלק חשוב ממלתחת נשות ישראל, אבל אני מעניק את הקרדיט לראסטי על כך שהתופעה קיימת. בקליפ אין השקעה גדולה מבחינת עלויות צילום (כמו שאפשר לראות הוא מתרחש בתוך בית עם חברים של ראסטי ולא באתר צילומים עם שחקנים מקצועיים) אבל הביט נחמד, הנושא משעשע ותפסתי את עצמי לא פעם מזמזם שורות שעוסקות בטייץ איילים. ברור שראסטי מכיר היטב את הדברים שהוא שר עליהם ונראה שהוא רוצה לבקר אותם. אבל הפרטים הקטנים בסרטונים שהוא מעלה ליוטיוב מעידים על חוסר תשומת לב לפרטים. ואפילו יותר מזה, ראסטי לא מודע לחוסר המודעות שלו. נכון שחוסר המודעות הזה הוא חינני ובגללו אני נהנה כל כך מהסרטונים של ראסטי, (וכן, אם זה לא היה ברור עד עכשיו, אני ממש נהנה מהסרטונים של ראסטי) אבל בדיוק בגלל זה אין הרבה אנשים שמכירים את הסרטונים האלה והמדור הזה קיים.

בחזרה ל"טייץ איילים". כאן חוסר המודעות עוד לא כל כך בולט, אפשר להסביר את חוסר המודעות כמחסור במימון (בית של חבר והסתמכות על חברים שישתתפו) אבל בסרטונים הבאים התופעה כבר הרבה יותר ברורה.

נמשיך לסרטון הבא "חפש אותי באינסטוש". ראסטי עוסק כאן במרוץ אחר העלאת תמונות סלפי לאינסטגרם וצוחק על כל הנושא בעזרת שורות כמו "ומי שלא מגיב עכשיו חבל לו על הזמן/ כי שמתי בראשי עכשיו תמונות עם בגד ים". בסרטון הזה ראסטי עולה מדרגה מבחינת השקעה – הלוקיישן בחוץ (חוף הים) וראסטי משתמש בצילום מתחת למים, דבר שיכול להעיד על מצלמה איכותית יותר. ראסטי גם התפתח מבחינה יצירתית ונעשה מתוחכם יותר. הוא יוצר קישור עם הסרטון הקודם "טייץ איילים". ראסטי מודע למעריצי הסרטון וכנראה שיש הרבה כאלה (אם תחזרו לסרטון הקודם תוכלו לראות אותם. מ3:16 עד הסוף יש תמונות של מחוות לסרטון. מאנשים שמצטלמים עם מילים מהראפ של ראסטי ועד נערים שלובשים טייץ איילים). הוא מחבר את הסרטון לזה הקודם בשתי דרכים. באמצעות הטקסט: "כל כך הרבה תגובות/מלא עוקבים/ מאז שזרקתי את הטייץ איילים" וגם באמצעות הכנסתם אל תוך הקליפ ממש – מ1:43 הבחורה שמשתתפת בסרטון לובשת אותם. אז בסרטון הזה רואים שראסטי ממשיך ליצור תוך שהוא משדרג את איכות הסרטונים ותוך מודעות לקהל שאמור להיחשף לסרטון וניסיון ליצור דיאלוג איתם.

אבל גם חוסר המודעות ברור יותר בסרטון הזה. יש הרבה דברים בסרטון הזה שמעידים על חוסר מודעות, אבל הנה שלושה דברים, מהקטן לגדול. משום מה ראסטי מופיע ב2:54 כשפאה של ראסטות על ראשו  ללא כל קשר למה שקורה בסרטון (אולי ראסטי מנסה לחבר בין שמו לבין מצלול המילה ראסטות? רעיון מעניין אבל אין לי מושג וגם אין שום רמז בהמשך שיכול לפתור את השאלה זאת), עם התקדמות הסרטון אנחנו עדים לעלילה משנית של חטיפת בחורה. הקשר בין הסיפור האפל של עלילת המשנה לבין שאר הסרטון לא ברור. האם בגלל שהבחורה לא מוסרת לו את מספר הטלפון שלה ושולחת אותו לחפש אותה באינסטגרם הוא נוקט באלימות ורוצח אותה? אי אפשר לדעת. וכמובן בעיית הטוורקינג.. ראסטי מנסה להתחבר לשפה של הראפ שכוללת נענועי ישבן. אבל המשתתפות בסרטון לא מסוגלות לבצע את זה. הן משתדלות ומתאמצות אבל מזיזות בעיקר את הגב התחתון (להשוואה, הנה טוורקינג אמיתי לכל מי שלא מבין במה מדובר). התוצאה בעיקר מביכה. ראסטי רוצה להכניס את הטוורקינג לסרטון אבל הוא לא מצא מישהו שיכול לעשות את זה.
אני עוצר לרגע כדי להוסיף קצת מידע על ראסטי. אם תחפשו עוד סרטונים שלו תגלו שהרבה מהיצירה שלו היא סביב נושאים קשים שמתעסקים בקשיי החיים. ראסטי מכיר את החומרים האלה מקרוב. בגיל עשר הוא יצא מהבית והסתובב ברחובות. ראסטי השתתף לאחרונה בעונה ה2 של "הכוכב הבא" ושיתף את סיפורו האישי. הנה, תראו את מבחן המסך. ראסטי היה אולי הדמות הכי מעניינת בעונה הזאת. הוא הצליח להיכנס אל הנבחרת אבל בדו קרב הדרמטי הוא הפסיד. אפשר לראות שאת כל הכאב שלו הוא מתעל אל תוך השירים שהוא כותב. קשה להישאר רגוע כשרואים את ה"חצי גמר" ואת השיר שסער בחר לשיר שם. כמובן שיש ניצול ציני של סיפור החיים של המתמודדים כדי להביא רייטינג, אבל אצל ראסטי זה נראה אמין. לשיר על פרידה מחברתו תוך כדי שהיא שם? אפשר ממש להרגיש את הכאב של הפרידה הזאת בשיר.
ונסיים עם הסרטון השלישי.אם נהניתם ב"טייץ איילים" בכיתם כשהבחורה נחטפה ב"חפש אותי באינסטוש" כנראה שתאהבו גם את "כפרה שלי". הסרטון מזכיר את הסרטון הראשון של ראסטי מבחינת דלות ההפקה. אין בו הרבה מלבד רקע של תמונה ושלושה משתתפים בסרטון. הטקסט פשטני ולא מובן. מה אומרות שורות כמו "מעיף פה רוגלכים בחינם כאילו בית קפה/ לא דובר כלל אידיש אבל עדיין נשמע יפה"? מה זה אומר לעזאזל?. אבל גם כאן ראסטי מתעסק בחומרים תרבותיים שהוא מכיר  והפזמון, שמתעסק במיעוט המילים של  "כפרה" ו"מאמי" ופשוט חוזר עליהם כמה פעמים, משעשע מאד. וכמו שהבטחתי בהתחלה כנראה שתמצאו את עצמכם נזכרים בסרטון ומזמזמים אותו בכל פעם שתשמעו מישהו שאומר את המילה "מאמי" לידכם בשבוע הקרוב.
ראסטי מכיר את התרבות הסובבת אותו ומתוך אותו עולם הוא מביא את החומרים בהם הוא מעוניין להתעסק ומצליח לבקר אותם בצורה משעשעת. חוסר המודעות שלו הוא נקודת התורפה שלו אך אפשר לצפות שבעקבות השתתפותו בעונה השנייה של ה"כוכב הבא" נראה סרטונים איכותיים יותר, גם מבחינה ההפקה וגם מבחינת העיסוק בביקורת על התופעות.

זהו סיימתי, עכשיו תורכםן. תנו בתגובות בבקשה. עדיפות לסרטונים כמובן, קשורים ולא קשורים.

מאת דני קינרייך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s