אנימציה/דת/טלויזיה/כללי/מגדר

סטיבן יוניברס והמנון הפנינה

-ספוילרים למי שלא עוקב-

אבני החן המופיעות כולן בדמות נשים, הן הקרנה מוחשית של התודעה העצמית של האבן. ההקרנה יכולה להיפסק אחרי פגיעה. שינוי צורה רצוני אפשרי לזמן קצר. תופעת ההידרדרות של התודעה באבני החן, ההשחתה – מביאה לנסיגה בהקרנה המוחשית. האבן לא תופיע יותר בדמות אשה אלא בדמות מפלצתית חייתית. התופעה עדיין לא מוסברת כל צרכה*.

התרבות החוצנית העתיקה של אבני החן היא היררכית – סטטית. לכל אבן חן יש ייעוד, תפקיד מוגדר מרגע ההתהוות שאסור לחרוג ממנו. למרד יש משמעויות נורמטיביות. לא רק שחרור והגנה על כדור הארץ מקולוניאליזם, אלא מיזוג חופשי (אופציה מחליאה ומזעזעת עבור אבני החן התרבותיות- קוליניאליסטיות). כל אבן יכולה להחליט מה היא תהיה, ועם מי. המיזוג הוא זיווג נפשי שיוצר שלם חדש.

למיזוג יש היבטים ברורים של קשר רומנטי וגופני, מיזוג בכפייה נתפס כאקט מחריד. עם זאת, המיזוג משמש כטקטיקת העצמה בקרב, כך שהוא גם אינסטרומנטלי. המיזוג החופשי מעניק יכולות מגוונות, ואולי הוא היתרון המרכזי של המורדות (זה לא ברור מהעבר, אבל זה המצב כיום). בתרבות הלא מורדת המיזוג המותר הוא בדומה (כל אבני החן מסוג X הן צורות שחוזרות על עצמן, שמעמדן זהה), והוא רק מכפיל כח, לא מעניק יכולות חדשות. רוח המרד הגיעה מהיקסמות מכדור הארץ וצורות החיים שלו, שגדלות ומתפתחות וההוויה שלהן אישית (בדידה) ואינה קבועה. הן לא מערך מסודר כמו אבני החן.

steven-universe-list-3

סטיבן הוא בן כלאיים שמסוגל להתמזג עם בני אנוש ועם אבני חן כאחד. הייעוד המוגדר, המוכתב, הסדר הקוסמי שאין לחרוג ממנו -מזכיר את שלשלת ההוויה הגדולה. הסדרה אומרת שהוא חיצוני לכדור הארץ. הארץ מאפשרת קיום חופשי ומתפתח. לא מוכתב, לא מוגדר. זו אופציית הקיום שהסדרה חוגגת ומגינה עליו. הוא ילידי וטבעי.

כל הישויות החזקות/לוחמות הן נשים. גם כשסטיבן מתמזג ומתעצם הדמות החדשה נשית. גם הצד המדכא נשי מאטריארכלי, אם כי יש לו תפקידים גבריים, לעיתים לבוש וחזות. מנהיגת המרד לעומת זאת, נשית-אמהית למראה.

steven_statue

באחד הפרקים האחרונים אנחנו לומדים על ג'ספר. היא נוצרה בכדור הארץ. אבני החן פורצות ממעמקי האדמה במדגרות ייעודיות (שמכרסמות את כוכב הלכת בו הן מוצבות – זהו ההיבט הקולוניאליסטי). מבחינה מדוקדקת של כוך הפריצה מהאדמה מובן שג'ספר היא אבן חן מושלמת. היא פרצה החוצה במלא כוחה. אמת'יסט, אחת המורדות, לא מצליחה להשתוות לה. אמת'יסט יצאה קטנה וחלשה לעומתה. סטיבן ואמת'יסט מתמזגים, ומביסים את ג'ספר. היא מתמזגת עם אבן חן מושחתת כהתקפת נגד אך לא מצליחה להישאר במצב לאורך זמן. בודדה, מובסת ונגועה לפתע בהשחתה, היא טוענת נגד המורדות שהן מפשיטות את אבני החן מהכוח והערך שלהן, ואז מגייסות אותם לשורותיהן. היא מסיימת את הגלגול ונסוגה לצורה מפלצתית חייתית.

alone_at_sea_179

אחת מאבני החן הראשיות במרד היא פרל, פנינה. כל השאר הן מינרלים (קריסטלים) ממקור לא אורגני. הסבר מאוד יומרני ותלוש שחשבתי עליו: זהו רפרנס להמנון הפנינה.thomas

מה זה המנון הפנינה?

אבני החן מייצגות את רעיון הנשמה. יש כאן היפוך של המנון הפנינה: הסדר הקוסמי, או היומרה לסדר קוסמי קדום נסתר השב ומתגלה היא שלילית. הטוב הוא המציאות הנראית החופשית-כאוטית, עיר החוף העצלה והמנומנמת. וזו ההאשמה של ג'ספר: יש תכליות קבועות ומכובדות. אתן גונבות נפשות תועות לאחר שהפשטתן אותן מהתכליות שלהן.

 

*אבל מזכירה מוטיב מהמזרח הרחוק של הפיכה למפלצת בעקבות פשע. השחתת הנפש. אאל"ט מטמורפוזיס יווני קשור יותר להתנכלות של האלים, ולא תמיד הוא זוועתי.

 

מאת יהל גמליאל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s